Galaksinin Gayri Ciddi Koruyucuları

Guardians of the Galaxy’nin ilk filmi çıktığında çok sevinmiştim. Disney’in Marvel’ı satın alması itibariyle tekrar tekrar firmaya yapılan “Çocuk işi” eleştirisine tokat gibi bir cevaptı. Film boyunca 80’lere yapılan atıflar özellikle 1970-1985 yılında doğan sinemaseverler için tam bir görsel ve işitsel şölen yaratmıştı. Gene ilk filmde birbirinden zıt karakterlerin bir araya gelişi önce birbirini yemesi ve ardından birçoğunun yaşadığı aile travmaları nedeniyle yaşadıkları psikolojik sorunları bu ekip üyeleri ile telafi etme çabaları ekrana çok güzel yansıtılmıştı. Ne de olsa babasının kim olduğuna dair bir bilgisi olmayan ve annesinin ölümüyle sarsılan asi bir dünyalı olan Peter Quill, Galakside gezegen gezegen istila edip birçok ırkın katlini gerçekleştirmiş Thanos’un kızı Gamorra, Thanos nedeniyle ailesini kaybetmiş Drax, laboratuvar üretimi genetik olarak geliştirilmiş Rocket ve cümle dağarcığı “I am Groot” dan ibaret Groot  kağıt üstünde bile ne kadar uyumsuz oldukları belli olsa da ilk filmde galaksiyi ilk filmin kötü adamı Ronan’dan korumuş Ronan’ı bir güzel tepelemişlerdi. Marvel ve Disney’in yetişkinlere özür dileme mahiyetindeki film bittiğinde yetişkinler sinema salonlarından memnun bir biçimde kalkmıştı.

Gel gelelim ikinci filme, ilk filmin mirasına fazlasıyla yaslanmış olan Vol.2. maalesef ilk filmin tadını veremediğini söylemekteyim. Peter Quill’in derinlikten yoksun babasından arayışını izlediğimiz filmde bu sefer eğreti bir çok nokta bulunmakta. İlk filmde Drax’ın usturuplu duruşu ikinci filmde aşırı laubali bir Drax’ı izlemek açıkçası çok memnun etmedi beni.

Ha tüm bu eleştiriler tabii ki sıkı geekleri ve çizgi roman sevenleri etkilemeyecek. Zaten konuya hakim birçok kişi için film tabii ki izlenecekler listesinde. Ha konudan bihaberleri ne çeker diye sorarsanız kesinlikle Baby Groot derim. MCU evreninde en yenilesi en tatlı ve en eve götürülesi karakter kesinlikle Baby Groot olmuş. Gel de şu bayramda elimi öp kerata!

I am Groot

 

Sevgiler,

EB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir