Gelirken Bana İç Çamaşırı Getir Sevdiğim Vol 3

Selamlar,

Tanıttığım filmlerden kimi takipçilerim aşağı yukarı ne tarz film sevdiğimi anlamışlardır. Biraz görev edindiğimden çizgiroman filmleri ağırlıklı olsa da asıl zevk aldığım tarz sanırım, suç filmi özellikle de hapishane filmleri diyebilirim. Durum bu şekilde olsa da hakkında zerre birşey bilmediğim Brawl in Cell Block 99’u izleme şansı elde edince hemen izleyiverdim.

Araba tamircisi Bradley Thomas çalıştığı işten atıldıktan sonra eskiden beri tanıdığı bir arkadaşının vasıtası ile uyuşturucu kuryeliği işine girer. İlk etapta her suç işinde olduğu gibi güzel paralar kazansa da sonu iyi bitmeyen bir değiş tokuş sırasında yakalanır. İşlediği ilk suç olmasından kaynaklı orta seviye bir hapishaneye düşse de olaylar istendiği gibi gelişmez ve kendisini ağır psikopatlar arasında bulur. Mevzu artık sadece kendisini değil hamile eşini de ilgilendirmektedir.

Film oldukça sade bir film ve S. Craig Zahler ‘in ikinci filmi. İlk filmi Bone Tomahawk’dan (ki aslında onu da izledim ve değişik bir western filmi olmasından dolayı ayrıca tanıtabilirim) oldukça farklı bir kulvarda bir film olmuş. Ancak iki filmin ortak noktası +18’e varan aşırı şiddet sahneleri olduğunu söyleyebilirim. Ağırlıklı olarak komedi filminde oynasa da ( ve bunda pek başarılı olmasa da)bu filmdeki değişik görüntüsü ve hafif kara mizah içeren tavrı Vince Vaughn neredeyse tek başına filmi götürüyor. 

Filmin sevmediğim tek yanı ise izleyiciye geçerken uğradım hissi yaratması. Yani Bradley Thomas gibi sessiz, görev adamı ailesini seven bir karakterin niye Aryan ırk hayranı Neo-Nazi olmamasına rağmen kel ve kafasında bir haç dövmesi olduğunu açıkçası film boyunca merak ettim.

Hafif sistem eleştirisi içeren (son hapishaneye kadar tüm gardiyanların siyahi ve tüm mahkumların beyaz tenli olması gibi) bu şiddeti az ama öz olan sakin filmi özellikle bol patlama çatlama sevmeyen ama biraz da hareket olsun diyen tüm sinemaseverlere tavsiye ediyorum.

 

Sevgiler,

EB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir