“Sıradaki!” dedirtecek kadar kötü bir film…

Genelde beğendiğim, hoşuma giden, herkesin izlemesini istediğim filmler hakkında yazmayı planlıyorum. Ama bazı filmler var ki Nil nehrinde pusmuş timsah gibi,  toprağın altındaki mayın gibi hiç beklemediğiniz yerden sizi vurabilir. O kadar iğrençtir ki daha ne kadar iğrençleşebilir diye meraktan 2 değerli saatinizi harcayıverirsiniz.

İşte  Next adlı film de bu duruma örnek gösterebileceğimiz Philip K Dick gibi usta bir bilimkurgu yazarının pek de bilinmeyen The Golden Man eserinden uyarlama Next adlı film de bu duruma örnek gösterilebilecek çok yerinde filmlerden biri. Tabii bir de bir edebi eser uyarlaması nasıl katledilir ona da iyi bir örnek ama ona daha güzel örneklerim olduğu için arkadaşa buradan vurmayı kesip işin filmografisiyle ilgileneceğim.

Zaman/gelecek kavramlı filmler pimi çekilmiş el bombası gibidir, fırtlatılabilirse hedef 12’den vurulur, ancak elde de patlayabilir ki bu filmde aynen öyle olmuş. Geleceği görme işi tam olarak nasıl işliyor, hep 2 dakikayken ileriyi görme süresi Jessica Biel’in oynadığı karakteri röntlemeye gelince niye her zamanı görebiliyor, sadece geleceği görmeyip nasıl çeşitli alternatifleri de görebiliyor, bunlar hep havada kalmış. Ayrıca Julianne Moore da Nicolas Cage de gece Show TV’de falan yayınlanan B sınıfı aksiyon filmlerindeki aktörler gibi oynamışlar. Hadi Nicolas Cage evine gerçek boyutlarında Dinozor İskeleti aldığı için iflas etti kendini memura bağladı her filminde ne koşabiliyor ne de adam dövebiliyor, her filminde iğrenç bir saç kesimi ile  her gelen teklife he diyor peki sen Julianne ablam? Neden diye sorarlar adama (ya da kadına, işin seksist tarafına girmeyelim şimdi). Sadece göze hoş görünmek gibi bir vazifesi olan Jessica Biel işini iyi yapmış. Tüm görsel sahnelerin de yeşil ekranda çekildiği o kadar sırıtıyor ki amatör işi gibi gözüküyor. Sonuç olarak vasat bir film, izlemeye gerek bile olmayabilir. DVD’sini falan almazsınız zaten de televizyonda bile görseniz sigortanın şalterini kaldırın ki filme maruz kalmayın.

Sevgiler,

EB

info@sinepir.com

2 Replies to ““Sıradaki!” dedirtecek kadar kötü bir film…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir