Tarzın Ne Dediler, Saykodelik Tarihi Film Dedim…

Selamlar Ahali!

Bu sefer yazımızda bir vizyon filmi ya da eski izlediğim güzel bir yabancı film değil bizim değerlerimizden bir parça tanıtacağım.

Oldum olası tarihi filmleri sevmişimdir. Hele bizim Battal Gazi, Tarkan, Karaoğlan, Kara Murat gibi tarihi karakterlerin olduğu filmler gerçekten aslında eldeki imkanlar göz önünde bulundurulduğunda oldukça çağın ilerisindedir. Ne kadar saçma denen sahneler yabancı filmde olduğu zaman alkışlayan, filmde uçak geçirip ilgili filmlerle dalga geçen yapımcıları bir kenara bırakırsak  Yeşilçam’ın gerçekten memlekete kattığı şahane bir akımdı tarihi filmler.

Tarkan filmleri ise favorilerimden olduğunu söyleyebilirim. Ama Tarkan Viking Kanı’nın yeri apayrıdır benim için. Sadece Türk sinemasında değil dünya sinemasında da çığır açan bir filmdir. Köpek Flashback’i sadece bu filmde vardır. Neydi o sahne diyenlere hatırlatalım, Tarkan’ın kurdu  filmin baş kötüsü Viking Kralını görünce bir hüzünlenir ve babasının (ya da kardeşinin ya da yavrusunun onu hatırlamıyorum şimdi) katledildiği anı dünmüş gibi hatırlar. Filmin sonlarına doğru da tarkan kişisi filmin esrar perdesini köpeğin iki havlamasıyla ‘nee, demek babanın katili bu haa’ diyerek zeki bir şekilde çözer. Plastik ahtapotun kurbanlarının hevesle vantuzları boyunlarına sarmalarından hiç bahsetmeyeceğim bile. İşte böyle sürrealist bir filmdir bu film.  “Abi ama David Lynch?” diyenlerin çok pis kalbini kırarım….

Sevgiler,

EB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir